آزمون های نظام مهندسیمعرفی کتاب

معرفی بهترین کتاب های آمادگی آزمون نظام مهندسی برای رشته های مختلف

معرفی بهترین کتاب های آمادگی آزمون نظام مهندسی برای رشته های مختلف

در این مقاله قصد داریم با معرفی بهترین کتاب های آمادگی آزمون نظام مهندسی برای رشته های مختلف راهنمای جامعی برای چگونگی کسب آمادگی جهت شرکت در آزمون های نظام مهندسی داشته باشیم. در ادامه با ما همراه باشید. در سال های اخیر، شاهد رشد چشمگیر متقاضیان و داوطلبان شرکت در آزمون های ورود به حرفه مهندسان ( جهت اخذ پروانه اشتغال پایه سه)، که اصطلاحا آزمون های نظام مهندسی نامیده می شوند، هستیم. این آزمون تاکنون برای 7 رشته زیر برگزار می شود.

  1. عمران
  2. معماری
  3. تاسیسات برقی
  4. تاسیسات مکانیکی
  5. ترافیک
  6. شهرسازی
  7. نقشه برداری

کتاب های آمادگی آزمون نظام مهندسی چگونه می توانند به قبولی داوطلبان کمک کنند؟

آزمون های نظام مهندسی مزایای فراوانی برای مهندسان به همراه داشته، و فرصت های شغلی زیادی را برای آنان فراهم خواهد کرد. مهندسان، با قبولی در این آزمون، می توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته خود از وزارت راه و شهرسازی دریافت کرده و به عنوان کارشناس ذیصلاح سازمان نظام مهندسی در هریک از صلاحیت های ((طراحی، اجرا و نظارت)) بر ساختمان ها فعالیت نمایند. اما آزمونی که تا به این حد مزایا دارد قطعا داوطلبان زیادی نیز داشته و موفقیت در آن ها نیز مستلزم تلاش و مطالعه کافی می باشد. کتاب های آمادگی آزمون نظام مهندسی می توانند با نمونه سوالاتی که در دوره های پیشین آزمون های رشته های مختلف تکرار بیشتری داشته اند، داوطلبان را بیشتر با آزمون آشنا کنند که این امر درصد موفقیت آنان را افزایش خواهد داد.

از مزیت های داشتن پروانه اشتغال به کار مهندسی، تخصیص یک شماره خاص در نظام مهندسی است که شخصیت های حقیقی مهندسان را در رشته مربوطه به شخصیت حقوقی تغییر و ارتقاء می دهد. افرادی که دارای پروانه اشتغال باشند، می توانند در کارهای تجاری و خدماتی از قبیل تاسیس شرکت و دفاتر مهندسی اقدام نمایند و یا از امتیاز سهمیه خود در شرکت های قانونی بهره مند گردند.

آزمون های نظام مهندسی چه زمانی برگزار می شود؟ و چه افرادی می توانند در آن شرکت کنند؟

آزمون نظام مهندسی در هر سال دو بار، توسط دفتر امور مقررات ملی ساختمان، و با هم کاری سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و توسط سازمان سنجش اموزش کشور، در هفت رشه اصلی مرتبط با ساختمان برگزار می شود. مهندسان دارای مدرک مهندسی در هر یک از رشته های عمران، معماری، تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی، ترافیک، شهرسازی و نقشه برداری، بعد از گذشت 3 سال از مدرک کارشناسی یا 2 سال از مدرک کارشناسی ارشد و یا 1 سال از مدرک دکترای خود و نیز عضویت در سازمان نظام مهندسی، مجاز به شرکت در این آزمون ها خواهند بود.

در برخی از رشته ها از جمله مهندسی عمران، پروانه اشتغال به کار در سه بخش اجرا، محاسبات و نظارت وجود دارد که برای هر کدام از آن ها آزمونی جداگانه برگزار می گردد و هر کدام از مهندسین با قبولی در هر یک از این آزمون ها پروانه اشتغال به کار پایه 3 در آن بخش را دریافت می کنند که حد نصاب قبولی در کلیه رشته ها، 50 درصد کل نمره می باشد.

چگونه می توان در این آزمون شرکت کرد؟

برای شرکت در آزمون شما باید در موعد مقرر به سایت سازمان مقررات ملی ساختمان مراجعه و ثبت نام کنید. در زمانی که اعلام می شود به سایت مراجعه و تاییدیه ثبت نام خود را از سازمان نظام مهندسی دریافت کنید. و در زمان مقرر پرینت کارت ورود به جلسه را بگیرید. کسانی که مدرک کارشناسی ناپیوسته دارند، چنانچه مدرک کاردانی آن ها مرتبط با مهندسی همان رشته باشد هر 5 سال سابقه کار با مدرک کاردانی معادل یک سال کارشناسی محاسبه می شود. حداکثر تا 10 سال سابقه کاردانی معدل دوسال سابقه کارشناسی در نظر گرفته خواهد شد.

شیوه برگزاری آزمون برای رشته های مختلف چگونه است؟

لازم است بدانید که به غیر از رشته معماری و صلاحیت طراحی، سایر آزمون ها همگی به صورت تستی برگزار می شوند. شما باید به تعداد 60 سوال پاسخ بدهید. هر کس که حداقل به 50 درصد سوالات، پاسخ صحیح بدهد، قبول می شود یعنی حد اقل باید به 30 سوال، پاسخ صحیح داده شود. در ضمن برای جلوگیری از پاسخ های شانسی و تصادفی، هر پاسخ اشتباه، یک سوم، نمره منفی دارد.

در سازمان نظام مهندسی، پایین ترین درجه پروانه اشتغال به کار پایه 3 می باشد که مهندسانی که دارای این پروانه باشند طبق ماده 11 آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، پس از گذشت 4 سال می توانند از پایه 3 به پایه 2 و پس از گذشت 5 سال دیگر از پایه 2 به پایه 1 ارتقاء پیدا کنند. طریقه ارتقای پایه در پروانه اشتغال به این صورت است که افراد دارای پروانه اشتغال پایه 3 در یک سری کلاس ها و دوره ها شرکت کرده و در یک آزمون داخلی امتحان می دهند که به شرط قبولی در آن آزمون و حضور در کلاس ها و گذشت زمان کافی می توانند ارتقاء پایه داشته باشند.

استراتژی قبولی در آزمون نظام مهندسی و منابع این آزمون

بهتر و ارجح آن است که داوطلبان، در هر نوبت آزمون، تنها در یک صلاحیت (یعنی یکی از صلاحیت های طراحی، نظارت و اجرا) ثبت نام و شرکت نمایند، و تمامی سعی و توان خود را برای قبولی در آن صلاحیت متمرکز کنند تا در هر نوبت، با یک بار آزمون و قبولی در آن، هم در هزینه ها و هم در زمان خود صرفه جویی نمایند، و شانس قبولی خود را نیز افزاش دهند. مباحث مقررات ملی، و نیز سایر منابع و کتب ذکر شده به عنوان مواد آزمون هر رشته و صلاحیت، در وبگاه دفتر امور مقررات ملی ساختمان به آدرس www.inbr.ir اعلام می شود. علاوه بر آن کتاب های آمادگی آزمون های نظام مهندسی نیز در نظر گرفته شده است که می تواند داوطلبان را بیشتر برای آزمون پیش رو آماده کنند.

در تهیه و مطالعه منابع آزمون نظام مهندسی، نباید هیچ یک از منابع را از قلم انداخت و هیچ مبحثی را نیز نباید دست کم گرفت. باور داشته باشید که در این آزمون ها، حتی یک تست هم می تواند سرنوشت ساز باشد. با حذف هر یک از منابع و مباحث، به طور تقریبی حداقل دو تا سه تست را از دست خواهید داد. بنابراین، حتما همه آن ها را تهیه، مطالعه و برچسب گذاری کنید. با برنامه ریزی دقیق و نیز بدون جا انداختن هیچ یک از مباحث و منابع، شانس موفقیت خود را به میزان زیادی افزایش می دهید.

آزمون های نظام مهندسی

چه کتاب هایی که برای همراهی در آزمون نظام مهندسی مجاز هستند؟

کلیه آزمون های ورود به حرفه مهندسان (جهت اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی)، به صورت کتاب باز (Open Book) هستند، و شما می توانید به هر تعداد که لازم دارید با خود، کتاب، جزوه، خلاصه برگ و نظایر آن ها را به همراه داشته باشید. اکیدا به خاطر داشته باشید که استفاده از تلفن همراه و تبلت در این آزمون ها ممنوع و غیر مجاز است ولی استفاده از ماشین حساب اختیاری است. تمامی کتاب های مورد نیاز خود را در جلسه آزمون به همراه داشته باشید، اما توجه کنید که حتما حتما باید برای تک تک کتاب هایی که در جلسه آزمون همراه دارید، برنامه ریزی و استراتژی مشخص و سودمندی داشته باشید، وگرنه ممکن است که تعداد زیاد کتب و منابع، بدون داشتن استراتژی و برنامه، در بسیاری از اوقات باعث اتلاف وقت شما شود.

داوطلبان شرکت در آزمون های نظام مهندسی به چند گروه تقسیم می شوند؟

داوطلبان را می توان به دو گروه تقسیم بندی کرد:

گروه اول داوطلبانی هستند که می خواهند فقط با استفاده از کتب  همراه با کتاب کلید واژه جامع آزمون های نظام مهندسی، ولی بدون مطالعه لازم،در آزمون شرکت نمایند. گروه دوم داوطلبانی هستند که از وحشت این امر که چگونه این همه کتاب برای آمادگی در آزمون های نظام مهندسی را مطالعه نمایند، و نیز بنا به این دلیل که می گویند ما فرصت نمی کنیم تمامی این کتب و منابع را در این زمان کم چند ماهه به طور کامل و خوب مطالعه نماییم، از تهییه و خرید تعدادی از کتب و منابع مربوط به آزمون صرف نظر می کنند. عقیده ما بر این است که هر دو گروه فوق، هر یک به نوعی، دچار اشتباه و خطا در نحوه تصمیم گیری و نوع نگرش به چگونگی آمادگی برای آزمون هستند.

البته اغلب داوطلبان این آزمون ها، به دلیل شاغل بودن، زمان بسیار کمی برای مطالعه دارند و از سوی دیگر نیز،دوری چند ساله از محیط دانشگاهی، از آمادگی آن ها کاسته است. با این وجود، می باید توجه داشته که از یک سو بدون مطالعۀ لازم، شانس قبولی در آزمون بسیار پایین می آید، و از سوی دیگر نیز صرف نظر کردن از تهیه بعضی از کتب و منابع، به این معنی است که با کنار گذاشتن هر کتاب یا منبع، حداقل 2 تا 3 سوال را از دست خواهید داد. پس، بهتر آن است که کلیه مباحث و منابع آزمون را به طور کامل تهیه کنید.

معرفی بهترین کتاب های آمادگی آزمون نظام مهندسی

استفاده از مجموعه های کمک آزمون که توسط مهندسین و مولفین فعال در زمینه های مهندسی مربوط به هر رشته تالیف و تهیه شده اند، می تواند یکی از راهکارهای مناسب برای موفقیت در آزمون های نظام مهندسی باشد. بهتر است از کتاب هایی استفاده شود که توسط اساتید خبره و مهنسانی که سال ها سابقه تدریس در دوره های آمادگی آزمون های نظام مهندسی را داشته و یا در زمینه تالیف کتب نظام مهندسی فعالیت داشته اند، استفاده شود تا کتب ارائه شده تا حد ممکن خواسته و نیاز گروه هرچه وسیع تری از داوطلبان شرکت در آزمون را برآورده نمایند.

کتاب های آمادگی آزمون های نظام مهندسی به چند دسته تقسیم می شوند؟

1)دسته اول، سری کتاب هایی که جزو منابع آزمون هستند. این کتاب ها را حتما می باید تهیه کرده و در آزمون، همراه خود داشته باشید. مانند: کتاب گودبرداری و سازه های نگهبان، قانون کار، مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و ساز ها،  مسائل مکانیکی و برقی در ساختمان، مصوبات شورای عالی شهر سازی و معماری، روش ها و مسائل اجرایی و … . برای نتیجه گیری بهتر و موثرتر، اکید توصیه می شود که در کنار این نوع کتاب ها، حداقل از یکی از انواع کتاب های کلیدواژه نیز استفاده گردد برای مشاهده مجموعه کتاب های کلید واژه روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاهده و خرید مجموعه کتاب های کلید واژه

2)دسته دوم، سری کتاب های تشریح کامل سولات آزمون های نظام مهندسی است که به منظور کسب مهارت و آشنایی با نحوه سوالات دوره های قبل بسیار مفید و لازم هستند. بعضی از این کتاب های دسته دوم، خود به دو تیپ تقسیم می شوند:

  • تیپ اول: تشریح کامل سوالات آزمون های نظام مهندسی به صورت دوره به دوره است
  • تیپ دوم: تشریح کامل سولات طبقه بندی شده ( بر اساس آزمون های نظام مهندسی) است.

زمان مناسب برای استفاده از دسته های مختلف کتاب های آمادگی آزمون نظام مهندسی

استفاده از کتاب های تیپ دوم در شروع کار بسیار مناسب و پرکاربرد است. زیرا اغلب داوطلبان در هنگام مطالعه و آمادگی برای آزمون، مطالب را به صورت موضوع به موضوع می خوانند و مایلند که مروری بر سوالات دوره های گذشته آزمون های نظام مهندسی، بر اساس موضوعی که در حال مطالعه هستند، نیز داشته باشند. مطالعه کتاب های تیپ اول، در هفته های پایانی بسیار مناسب و پرکاربرد است، زیرا در این زمان، داوطلبان، برای آمادگی هرچه بیشتر در آزمون، مایلند که سوالات را به طور دوره ای و همان گونه که در سر جلسه امتحان با آن مواجه می شوند، مرور نمایند. به هر حال، داشتن یک نوع از هر یک از این دو تیپ کتاب، و ترجیخا هر دو تیپ آن ها، برای آمادگی در آزمون کفایت می کند.

آشنایی با دیگر دسته های مجموعه کتاب های کمک آزمون

3)دسته سوم، سری کتاب های ((شرح و درس آزمون های نظام مهندسی)) است، که برای تعدای از رشته ها آماده و اجرا شده است. مطالعه این کتاب ها، در روزهایی که شما خود را برای شرکت در آزمون اماده می نمایید، بسیار مناسب و کارگشا است. این سری کتاب ها، بیشتر نیاز شما را پوشش داده و شما را از سایر کتب بی نیاز می سازند.

4)دسته چهارم، سری کتاب های کلیدواژه است که به منظور پاسخ دادن سریع و آسان بسیاری از سوالات، بسیار مهم و ضروری هستند.

بهترین کتاب های آمادگی آزمون نظام مهندسی برای رشته عمران

هر ساله رشته عمران بیشترین دواطلبان را برای آزمون نظام مهندسی داشته است. از این رو داوطلبین در رشته عمران بیشتر از سایر رشته می باشند. همان طور که می دانید آزمون نظام مهندسی برای رشته عمران در سه بخش اجرا، نظارت و محاسبات صورت می پذیرد. همیشه برای آمادگی در آزمون  شناخت سوالات سال های پیشین به داوطلبین کمک بسیاری کرده است. کتاب هایی که به تشریح و توضیح سوالات سال های پیشین پرداخته اند به بهترین نحو ممکن می توانند مسیر مطالعاتی و نحوه مطالعه را برای داوطلبین مشخص کنند. این کتاب ها در هر سه بخش آزمون (اجرا، نظارت و محاسبات) برای داوطلبین در نظر گرفته شده اند که با هر یک از آن ها آشنا خواهیم شد.

بهترین کتاب های آمادگی برای آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

کتاب تشریح کامل سوالات آزمون ‌های نظام مهندسی عمران نظارت

یکی از کاملترین کتاب هایی که برای داوطلبین در این بخش در نظر گرفته شده است کتاب تشریح کامل سوالات آزمون ‌های نظام مهندسی عمران نظارت نام دارد. این کتاب همان گونه که از نامش پیداست بخش بزرگی از مطالب خود را به توضیح سوالات سال های پیشین آزمون اختصاص داده است. علاوه بر این امکانات، شرح خلاصه مطالب مهم دروس و مشخص نمودن سوالات مشابه نیز این امکان را ایجاد می کند که داوطلبین با خیال راحت تری برای آزمون نظام مهندسی آماده شوند. از دیگر ویژگی های مهم این کتاب مشخص نمودن درجه سختی هر سوال است. در این بخش برای داوطلبین مشخص شده است که هر سوال چه میزان زمان برای پاسخ گویی نیاز خواهد داشت.

اگر نیاز داشته باشید که با دروس پایه ای که برای موفقیت در آزمون نظام مهندسی عمران نظارت آشنا شوید می توانید از کتاب شرح و درس آزمون ‌های نظام مهندسی عمران نظارت و اجرا استفاده نمایید. این کتاب علاوه بر مطالب مورد نیاز برای بخش آزمون نظارت شامل درسهای لازم و ضروری آزمون عمران اجرا نیز می باشد.

کتاب های آمادگی برای آزمون عمران محاسبات و اجرا

کتاب تشریح کامل و مستند سوالات آزمون‌ های نظام مهندسی عمران اجرا

برای آمادگی در این بخش نیز می توان از کتاب تشریح کامل سوالات طبقه بندی ‌شده آزمون‌ های نظام مهندسی عمران محاسبات استفاده کرد. این کتاب علاوه بر بررسی سوالات آزمون های نظام مهندسی در سال های پیشین به ارائه خلاصه دروس مهم رشته عمران نیز پرداخته است. از جمله مطالب درسی که در این کتاب به آن اشاره شده می توان به بارهای وارد بر ساختمان، پی و پی سازی، طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه و … اشاره کرد. کتاب تشریح کامل و مستند سوالات آزمون‌ های نظام مهندسی عمران اجرا از جمله کتاب های جامعی است که برای آزمون عمران اجرا کاربردی است. این کتاب در هفده بخش جامع تمامی مطالب مورد نیاز برای موفقیت در این آزمون را مورد بررسی قرار داده است.

برای مشاهده و خرید کتاب های کمک آزمون در تمامی هفت رشته کلیک کنید

رضا اینانلو

به فعالیت در زمینه تولید محتوا و به خصوص در زمینه کتاب علاقه دارد. سال هاست در مجموعه های مختلف مسئولیت تولید محتوای سایت های بزرگی را بر عهده داشته و اینک با مجموعه آرکان در زمینه فروش کتاب و همچنین در جهت انجام رسالتی بزرگ یعنی افزایش فرهنگ کتاب خوانی فعالیت می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا