آموزشیبورس و اوراق بهادار

بورس چیست؟ آشنایی با مفاهیم بورس

بورس چیست؟ آشنایی با مفاهیم بورس

با سلام خدمت کاربران فروشگاه کتاب آرکان، آشنایی با مفاهیم بورس و پاسخ به سوال اساسی بورس چیست؟ عنوان این مقاله می باشد. برای آشنایی با مقدمات و مفهوم پایه بورس می توانید در این مقاله با ما همراه باشید. واژه بورس در اصل کلمه ای فرانسوی می باشد که در گذر زبمان و مانند سایر واژه های فرانسوی به فرهنگ لغات ایرانی راه یافته است و معنای لغوی آن کیف پول می باشد این کلمه مفهومی فراتر از کیف پول به خود گرفته و یکی از شاخص های اساسی اقتصاد کشور بشمار می آید. در ادامه به تحلیل اهمیت بورس می پردازیم.

بورس و مفهوم آن

فرض کنید شما برای عملی ساختن ایده یا فکری نیاز به پولی هنگفت دارید در این شرایط چه می کنید؟ یکی از بهترین کارهایی که میتوانید انجام دهید این است که با چند نفر شریک شوید. شاید اتفاقی درست به همین مانند در سطح کلان می افتاد بخش خصوصی و گاها دولت برای تامین اعتبار کارخانجات و طرح های خود روی به سمت بخش یا بخش های خصوصی دیگر می آورند و این شراکت از همین نقطه شروع می شود. پس از آنکه در کارخانه یا بنگاه اقتصادی شریک شدید به شما سندی تعلق می گیرد که به آن در اصطلاح سهم می گویند.

این سهم در ادبیات اقتصادی جزء اوراق بهادار محسوب می شود. اما اگر روزی خواستید این سهم را به فروش برسانید و یا شراکت خود را بهم بزیند تکلیف چیست؟ و چگونه می خواهید ارزش آن روز سهم خود را تشخیص دهید؟ شاید برای ارزش گذاری روی یک کارخانه و یا یک شرکت نیاز به تیم اقتصادی بزرگی باشد و کاری تقریبا دشوار که هزینه آن شاید از مقدار سهم شما هم فراتر رود!

برای حل این مشکل سازمانی تاسیس شده است به نام سازمان بورس اوراق بهادار که در آن سهام بر حسب عرضه و تقاضا روزانه قیمت گذاری می شوند و شما می توانید در آن جا سهام خود را به قیمت آن روز به فروش برسانید. در اصل این کار کارشناسی و ارزش گذاری روی شرکت ها توسط مجرب ترین تیم های اقتصادی انجام می شود و به صورت عرضه و تقاضا نمود پیدا می کند. اینجاست که توان پاسخ به این سوال که بورس چیست؟ و آشنایی با مفاهیم بورس می تواند به افزایش سرمایه شما به صورت حساب شده و مطمئن کمک نماید.

سرمایه گذاری با سرمایه محدود در بورس

اما دشواری کار اینجاست که اگر هر کسی برای اجرایی کردن ایده خود تصمیم به تاسیس شرکت سهامی عام بگیرد شاید روزانه بیش از صد ها شرکت سهامی عام وارد بورس شوند که این خود می تواند به اقتصاد لطمه های جدی بزند. پس چگونه می شود با پول اندک در صنعتی دلخواه سرمایه گذاری نمود؟ باز پاسخ این پرسش در بورس اوراق بهادار می باشد سرمایه گذار می تواند با بررسی صنایع مختلف و شناخت شرکت های مختلف در بورس به سرمایه گذاری در صنعت و شرکت دلخواه خود به هر میزان که مایل باشد بپردازد.

شاید زیبایی این حرکت در آن جا باشد که هر کس با هر سرمایه ای می تواند در صنعتی که شاید حضور فردی در آن احتیاج به پولی هنگفت دارد مشارکت کند. پس از گفتار بالا بر می آید اهمیت بورس اوراق بهادار در آن جا است که سرمایه های کوچک به سمت حرکت هایی بزرگ متمایل می شوند و پول در بخش خصوصی در جهتی که منافع ملی و شخصی را تامین می کند هدایت می شوند. همچنین هنگمی که کارخانجات و واحدهای اقتصادی دارای شرکای بیشتر و قویتری باشند به راحتی می توانند افزایش سرمایه دهند و در نتیجه هم سودآوری آن واحد افزونی خواهد یافت و هم در سطح کلان اقتصاد و صنعت کشور رشد بیشتری را تجربه خواهد کرد.

بورس معیاری برای افزایش رشد اقتصادی کشور

نسبت توسعه یک کشور با تعداد سهامداران آن رابطه مستقیمی دارد و در کشوری مانند ایالات متحده ساید بیشتر از 80 درصد مردم به نوعی سهامدار می باشند و در بورس سرمایه گذاری کرده اند. این نرخ در کشور ما طی سال های اخیر و اصلاح سیستم مدیریتی رشدی مطلوب را شاهد بوده و گاها اعدادی نزدیک به 10 درصد را نیز شنیده ایم. ولی آن چیز که مشخص است این است که جا برای کار و رشد بیشتر هنوز بسیار است. استقبال مردم و بخش خصوصی از سرمایه گذاری در بورس همان قدر که می تواند امیدوار کننده باشد همان میزان برای هر اهل تشخیصی می تواند نگران کننده باشد که اکگر فرهنگ سازی های لازم و آموزش های لازم به این افراد تازه وارد داده نشود دوباره شاهد حوادثی تلخ در بورس اوراق بهادار بشیم.

ریسک و لازمه های ورود به بورس

هرچند مسئولان امر از حوادث سالهای گذشته درس گرفتند و با ورود شرکت های جدید به بورس روند عرضه و تقاضا را به سمت معقولی هدایت می کند و از رشد حبابی قیمت ها جلوگیری می کند ولی سرمایه گذاری در بورس مانند: هر فعالیت کلان دیگری نیاز به فرهنگ سازی و آموزش دارد و از آنجا که این دست سرمایه گذاری همانطور که اشاره شد نوعی شراکت می باشد بر تمامی سرمایه گذاران قدیمی تالار شیشه ای امروز واجب است تا برای ادامه موفقیت خود در این حرکت سرمایه گذاران جدید را به سمت آموزش های اصولی هدایت کنند. برای پاسخ به سوالات مطرح شده (بورس چیست؟) در اختیار داشتن مجموعه های آموزشی همچون کتاب های آموزش بورس می تواند کاربردی باشد. برای مشاهده لیست کتاب های آموزش بورس روی لینک زیر کلیک نمائید.

کتاب های آموزش بورس

رضا اینانلو

به فعالیت در زمینه تولید محتوا و به خصوص در زمینه کتاب علاقه دارد. سال هاست در مجموعه های مختلف مسئولیت تولید محتوای سایت های بزرگی را بر عهده داشته و اینک با مجموعه آرکان در زمینه فروش کتاب و همچنین در جهت انجام رسالتی بزرگ یعنی افزایش فرهنگ کتاب خوانی فعالیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا