آموزشیبورس و اوراق بهادار

بهترین کتاب آموزش بورس

معرفی بهترین کتاب های آموزش بورس و بازار سرمایه

بهترین کتاب آموزش بورس چیست ؟ احتمالا این اولین سوالی است که برای ورود به بازار بورس و سرمایه گذاری در ذهنمان شکل می گیرد. شاید بسیاری از ما زمانی که متوجه سود بسیار مناسب یکی از دوستان و یا آشنایانمان در سرمایه گذاری در بازار بورس شده ایم، به دنبال راهی برای ورود به این بازار هیجان انگیز و البته پر ریسک می گردیم. چه راهی بهتر از راه علم و دانش! در اختیار داشتن منبع های مطالعاتی از جمله کتاب های تالیف شده به دست بزرگان بازار بورس و سرمایه قطعا یکی از بهترین رووش های ورود به بازار بورس است. کتاب های بسیاری برای آموزش بورس تالیف شده اند که مهم ترین هدف آن ها کاهش ریسک سرمایه گذاری برای افراد مبتدی و حرفه ای است. پس اگر به دنبال ورودی مطئن به بازار بورس هستید قطعا این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

بهترین کتاب آموزش بورس باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

همانطور که گفته شد کتاب های بسیاری برای آموزش بازار بورس در نظر گرفته شده اند و هرچه با گذر زمان تب بورس فراگیر تر می شود بر تعداد این کتاب ها نیز افزوده می گردد. اما در این بین، انتخاب مناسب کتاب آموزش بورس در بین بسیاری از مراجع کار آسانی نیست. اما نگران نباشید این مقاله برای کمک به شما بهترین کتاب های آموزش بورس از پایه را معرفی می کند.

برا ورود به بازار بورس نیاز به مقدماتی است که دانستن آن ها می تواند در ادامه راه بسیار راه گشا باشد. این موارد را می توان بنیانی بر آموزش اصولی دانست. قطعا ورود به بورس نیازمند دانستن این مقدمات است. اما منظورمان از این مقدمات چیست؟! این مقدمات می تواند آشنایی با بخش های مختلف بازار مثل سهام های خودرویی، فولادی و … باشد یا اینکه درک اطلاعات جامعی باشد که از هر شرکت در سایت جامع کدال و سایت tsetmc درج شده است. اینجاست که آموزش و مهارت در بخش تابلو خوانی را می توان یکی از مقدمات اصلی برای سرمایه گذاری دانست. هستند سرمایه گذارانی که با تحلیل اطلاعات جامع و نسبت های مختلف ارائه شده در کدال و tsetmc توانسته اند سرمایه گذاری مطمئنی انجام دهند و به سود های مناسبی نیز دست یابند.

انتخاب بهترین کتاب آموزش بورس بستگی به نوع تحلیل شما از بازار بورس دارد!

تحلیل بنیادی یا تحلیل تکنیکال؟ مسئله این است!

اگر علاقه مند به بازار بورس بوده باشید حتما مفاهیم نظیر تحلیل تکنیکال و یا تحلیل بنیادی به گوشتان خورده است. افرادی که در بازار بورس فعالیت دارند عموما از دو روش تکنیکال یا بنیادی به تحلیل سهام می پردازند. هر دو روش برای فهمیدن میزان ارزشمندی سهام کاربرد دارد اما به شکل های متفاوت. تحلیل بنیادی از روش بررسی پرونده های حسابرسی و تراز مالی شرکت ها و در واقع اطلاعات کلی درباره نوع فعالیت، میزان سود سالیانه، میزان بدهی انباشته و … می تواند به ما کمک کند که روند حرکتی قیمت سهام در آینده را پیشبینی کنیم. این روش نیازمند اطلاعات دقیق و کاربردی است که بخشی از آن با مراجعه به سایت کدال در دسترس ما قرار گرفته شده است.

و اما تحلیل تکنیکال!

این نوع از تحلیل اقبال بیشتری در بین افراد فعال در بازار سرمایه دارد. تحلیل تکنیکال به ما کمک می کند که با تحلیل نمودار قیمت در گذر زمان بتوانیم آینده قیمت سهام و روند کاهشی یا افزایشی بودن آن را بررسی کنیم. این نوع تحلیل نه تنها در بازار بورس بلکه در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال و هر بازار دیگری که با نمودار قیمت سر و کار داشته باشد کابردی است و می توان با تحلیل درست از نمودار قیمت سود های مناسبی به دست آورد. این انتخاب شماست که کدام تحلیل را انتحاب کنید اما حالت بهینه آشنایی با هر دو تحلیل خواهد بود. در این مقاله بهترین کتاب های آموزش بورس برای هر دو بخش تحلیل تکنیکال معرفی خواهند شد.

هیچگاه در آموزش بورس به یک منبع اکتفا نکنید. در یادگیری حریص باشید! از ویدیو ها و آموزش هایی که همیشه در اینترنت در دسترستان هستند در کنار کتابی که مطالعه می کنید استفاده کنید. شک نداشته باشید با پشتکار و آموزش مناسب موفقیت های زیادی در انتظارتان خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب تحلیل تکنیکال

کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه اثر جان مورفی

این کتاب را می توان یکی از بهترین و شناخته شده ترین کتاب ها برای آموزش تحلیل تکنیکال از پایه دانست. مطالب کتاب به گونه ای تدوین شده است که حتی افرادی که تا به حال آشنایی با بازار بورس و نمودار های قیمت نداشته اند بتوانند درک مناسبی از مطالب کتاب داشته باشند. به همین دلیل در مقدمه ای که به صورت مفصل در این کتاب آموزش بورس در نظر گرفته شده است مباحثی که در ابتدا دانستن آن ها الزامی است عنوان گردیده و سپس مطالب اصلی در قالب فصل های گوناگون ارائه شده اند. در ادامه نگاه دقیق تری به این کتاب که یکی از بهترین کتاب های آموزش بورس است خواهیم داشت.

خرید کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه جان مورفی با تخفیف

بهترین کتاب آموزش بورس کتاب تحلیل تکنیکال
بهترین کتاب آموزش بورس کتاب تحلیل تکنیکال

مباحث این کتاب در قالب 18 بخش کلی عنوان شده اند. هر یک از بخش های این کتاب با تمرکز بر موضوعات خاصی می توانند مهارت های کار با نمودار قیمت را برای افراد علاقه مند به تحلیل تکنیکال افزایش دهند. یکی از دلایلی که باعث شده است کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی به بهترین کتاب آموزش بورس برای افراد مبتدی تبدیل شود توضیحات جامع در کنار استفاده از تصاویر باکیفیت برای درک هرچه بیشتر مطالب می باشد.

چگونه کتاب جان مورفی به بهترین کتاب آموزش بورس برای افراد مبتدی در بازار سرمایه تبدیل شد؟

از سال های انتشار این کتاب و ترجمه آن در ایران زمان زیادی گذشته است اما همچنان پیشنهاد بسیاری از اساتید بورس برای سطوح مقدماتی و متوسط استفاده از کتاب جان مورفی است. دلایل زیادی وجود دارد که باعث شده این کتاب به یکی از بهترین کتاب های آموزش بورس تبدیل شود که در ادامه به صورت فهرست وار به برخی از مهمترین دلایل اشاره می کنیم.

 • آشنایی با فلسفه تحیلیل تکنیکال و چگونگی پدید آمدن آن
 • مقایسه تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی (فاندامنتال)
 • بررسی انعطاف پذیری تحلیل تکنیکال
 • آشنایی با نظریه داو
 • آشنایی با ساختار نمودارها
 • معرفی انواع نمودار های موجود
 • آشنایی با نمودارهای شمعی
 • ساختار نمودارخای میله ای
 • آشنایی کامل با مفاهیم مقدماتی روند
 • تعریف روند
 • معرفی الگوهای مهم برگشتی
 • الگوهای ادامه دهنده

 • معرفی حجم معاملات به عنوان یک شاخص
 • آشنایی با نمودارهای بلند مدت
 • معرفی میانگین متحرک به عنوان ابزاری انعطاف پذیر
 • آشنایی با کاربرد اسیلاتورها
 • معرفی نمودار نقطه و رفم
 • آشنایی با اصول امواج الیوت
 • آشنایی با مفاهیم چرخه های زمانی برای درک تکنیک های نموداری
 • آشنایی با کاربرد کامپیوتر و سیستم های داد و ستد
 • مدیریت مالی و تاکتیک های معامله
 • آشنایی با شاخص های بازار سرمایه

این کتاب آموزش بورس در ایران با کدام ترجمه؟!

کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه به تالیف جان مورفی با چندین ترجمه منتشر شده که معتبر و پرفروش ترین آن ها ترجمه ای مشترک از کامیار فراهانی فرد و رضا قاسمیان لنگرودی است که چاپ اول آن در تابستان 1384 توسط انتشارات چالش راهی بازار کتاب شد و تا زمان تدوین این مقاله در سال 1400 به چاپ بیستم خود رسیده است. این کتاب به صورت سیاه سفید چاپ شده است و توضیحات هر بخش به همراه تصاویری با کیفت مناسب از نمودار های مرتبط همراه است که توانسته رضایت مخاطبان خود را در بر داشته باشد. در ضمن مترجمین این کتاب نیز که خود از فعالان و اساتید حوزه سرمایه گذاری هستند به خوبی توانسته اند مطالب مورد نظر نویسنده را به ساده ترین شکل ممکن به مخاطب ارائه دهند.

کتاب پرایس اکشن روندها اثر ال بروکز

سری کتاب های ال بروکز نیز از آن دسته کتاب هایی هستند که بر پایه تحلیل تکنیکال بنا نهاده شده و نحوه تحلیل نمودارهای قیمت را آموزش می دهند. ال بروکز که خود از جمله فعالان شناخته شده در بازار سرمایه است با کتاب تحلیل و بررسی روند قیمتی توانسته مخاطبان بسیاری جذب کند و کتاب های این نویسنده با تیراژهای بسیار بالایی به فروش برسد. اگر به دنبال کتاب برای تحلیل و رفتار قیمت می گردید کتاب پرایس اکشن روندها می تواند بهترین کتاب آموزش بورس بر اساس رفتار قیمت در نمودار باشد.

خرید کتاب پرایس اکشن روند ها ترجمه حسین رضایی با تخفیف

پرایس اکشن روند ها کتاب آموزش بورس

چرا پرایس اکشن مهم است؟

پرایس اکشن به دلیل پرداختن به حالات و انگیزه های معامله گران، به عنوان عامل مهم بازار، می تواند بهترین و قابل اعتماد ترین روش تحلیل بازار باشد که در معاملات استفاده می گردد و بسته به میزان مهارت شخص معامله گر می تواند سود سرشاری را به همراه داشته باشد که در این کتاب به زیبایی به آن پرداخته شده است.

در این کتاب به مباحث زیر پرداخته شده است:

 • روندهای افراطی تا محدوده معاملات افراطی
 • کندل های ورود، کندل های دوجی و اوج ها
 • شکست ها، محدوده های معامله، تست ها و بازگشت ها
 • اصول کندل ها
 • خطوط روند و کانال ها
 • نمونه های چگونگی معامله یک روند
 • نشانه های قدرت در روند

 • دو موجی ها
 • الگوی روند اسپایک و کانال
 • روزهای محدوده معامله روند دار
 • روند از ابتدا و روندهای پول بک کوچک
 • روند بازگشت
 • روند از سرگیری روند
 • روند کانال وسیع

همچنین در این باره می توانید به مقاله بهترین کتاب پرایس اکشن مراجعه نمایید.

هدف ال بروکز از تالیف این کتاب آموزش بورس؟

ال بروکز هدف خود را از تالیف کتاب تشریح درک خود از اینکه چرا معاملات به دقت انتخاب شده، ضریب زیان به سود عالی پیشنهاد می کنند و معرفی راه های رسیدن به سود از موقعیت عنوان کرده است. او اصولی را عنوان می کند که امیدوار است برای معامله گران حرفه ای و دانشجویان مدارس معامله گری جالب باشند، ولی همچنان امید دارد که حتی معامله گران شروع به کشف برخی ایده های مفید خواهند کرد. همه به نمودار نگاه می کنند اما معمولا نگاه آن ها تنها مختصر و با هدف محدود و مشخص است.

در هر صورت هر نموداری مقادیر قابل توجهی از اطلاعات در خود جای داده است که می تواند برای برپایی یک معامله پرسود بکار برود، اما بیشتر این اطلاعات تنها در صورتی می تواند به طور موثر مورد استفاده قرار گیرند که معامله گران زمان صرف کنند تا به دقت بفهمند هر کندل روی نمودار چه چیزی درباره اینکه پول موسسات چه کاری می کند به آن ها می گویند.

چرا کتاب پرایس اکشن روند ها می تواند بهترین کتاب آموزش بورس باشد؟

این کتاب حاوی جزئیات بسیار بوده و بدرد معامله گرانی جدی می خورند که می خواهند تا جایی که می توانند درباره خواندن نمودار قیمت بیاموزند. با این حال، مفاهیم برای معامله گران در تمام سطوح قابل استفاده است. این کتاب تکنیک های استاندارد بسیاری را که توسط رابرت دی ادوارد و جان مگی و دیگران تشریح شده را پوشش می دهند، اما بیشتر بر روی کندل های منفرد تمرکز می کنند تا نشان دهند اطلاعاتی را که آن ها فراهم آورده اند چگونه می توانند به طور قابل توجهی نرخ ریسک به ریوارد را در معامله شان بهبود ببخشد.

بیشتر کتاب ها به سه یا چهار معامله در یک نمودار اشاره می کنند که تلویحا می گویند که هر چیز دیگری بر روی نمودار غیر قابل درک و بی معنی است. من بر این باورم که در هر تغییر قیمت کوچکی که در طور روز رخ می دهد چیزی برای یاد گرفتن وجود دارد و اینکه در هر نموداری موقعیت های معامله بسیار زیادی وجود دارد که تنها تعداد کمی از آن ها را مشاهده می کنیم؛ اما برای دیدن آن ها مجبورید پرایس اکشن یاد بگیرید و نمی توانید هیچ کندلی را بی اهمیت در نظر بگیرید. من از هزاران عملیات از طریق یک میکروسکوپ آموختم که مهم ترین چیزها می تواند بسیار کوچک باشد. ال بروکز

کتاب پرایس اکشن محدوده های معامله اثر ال بروکز

از دیگر آثار ارزشمند ال بروکز در بحث پرایس اکشن و آموزش بازار بر اساس تحلیل تکنیکال می توان به این کتاب اشاره کرد. ال بروکز باور دارد که معامله گری همانند بند بازی در مکانی خطرناک است که بدون علم لازم و توانایی در آن قطعا با مشکل رو به رو خواهیم شد. این کتاب که تکمیل کننده کتاب پرایس اکشن روند ها است مباحث مهم درباره فاز اصلاح نموداری را شامل می شود. محدوده های معامله نیز قسمتی از فاز اصلاح می باشند. این کتاب را می توان بهترین کتاب آموزش بورس در بخش پرایس اکشن و محدوده های معامله دانست. زیرا جزئیات دقیق و کامل این مجموعه می تواند برای معامله گران در هر سطحی کارآمد و مناسب باشد.

پرایس اکشن محدوده های معامله

خرید کتاب پرایس اکشن محدوده های معامله ترجمه حسین رضایی با تخفیف

در این کتاب نویسنده با تشریح کامل انواع حالات ممکن حرکت قیمت در محدوده های معامله و ذکر مثال هایی همراه با تصاویری جهت درک بهتر مطالب، به کالبد شکافی این مناطق پر از ابهام می پردازد تا خواننده ضمن آشنایی با آن ها و پس از تمرین و ممارست فراوان در معاملات خود از آن ها استفاده نماید. تکنیک ها و تاکتیک ها و استراتژی های ذکر شده باعث شده است این کتاب به یکی از بهترین کتاب های آموزش بورس و پرایس اکشن تبدیل شود. اما لازمه درک کامل مطالب این کتاب تمرین کردن است و مطالعه کردن بدون تمرین نتیجه ای در بر ندارد. همان طور که هرگز با مطالعه نمی توانید به یک شناگر ماهر یا یک استاد شطرنج تبدیل شوید.

این کتاب آموزش بورس حاوی چه مطالبی می شود؟

مباحثی نظیر شکست ها، شکاف ها، سطوح جاذب قیمت (مانند حمایت و مقاومت)، پولبک هاو … با جزئیات در این کتاب گنجانده شده است. به همیت ترتیب روش هایی جهت استدلال انجام معامله یا عدم انجام معامله، میزان سود یا زیان احتمالی در صورت انجام آن، نحوه ورود و خروج به آن ها و … بحث شده است که می تواند درصد برد معامله گران را به طور قابل توجهی بالا ببرد. همچنین اخطارهایی هم برای خطرات و تله هایی که ممکن است برای معامله گران در هنگام انجام معاملات خطر آفرین باشند، ذکر شده است.

کتاب استراتژی های معاملاتی با بیشترین احتمال موفقیت

رابرت ماینر نویسنده سرشناس بازار بورس و سرمایه در این کتاب خود همان گونه که از نامش پیداست به مخاطبان خود کمک می کند که بهترین بازار و بهترین معامله را برای بهترین سود انتخاب کنند. آموزش سیستم های معاملاتی از جمله اهداف مهمی است که در این کتاب محقق می شود. از مزایای این کتاب می توان به مناسب بودن آن برای افراد تازه کار اشاره کرد. اگر اطلاعات ابتدایی درباره سیستم های معاملاتی دارید اصلا نگران نباشید زیرا این کتاب می تواند بهترین کتاب آموزش بورس در زمینه سیستم های معاملاتی برای معامله گران مبتدی و پیشرفته باشد. نه فصل این کتاب شامل مطالب جامعی است که از مهم ترین مطالب آن می توان به استراتژی ورود به بازار و استراتژی خروج از بازار و مدیریت معامله اشاره کرد.
بهترین کتاب آموزش بورس و استراتژی های معاملاتی

خرید کتاب استراتژی های معاملاتی با بیشترین احتمال موفقیت با تخفیف

کتاب معامله گر پرایس اکشن

اهمیت پرایس اکشن در تحلیل سهام بر کسی پوشیده نیست. از این رو کتاب معامله گر پرایس اکشن به تالیف لنس بگز می تواند یکی دیگر از بهترین کتاب های آموزش بورس و تحلیل سهام به روش تکنیکال به شمار رود. این کتاب جامع به تحلیل قیمت سهام به عنوان یک فرصت نگاه می کند و بر این عقیده دارد که سود های کلانی می تواند در انتظار معامله گرانی باشد که به صورت کامل و علمی با تحلیل قیمت در گذر زمان برای هر سهمی مسلط هستند. آموزش های کتاب این امکان را فراهم می کند که فرصت های معاملاتی در هر زمانی مشخص شود.

خرید کتاب معامله گر پرایس اکشن تالیف لنس بگز ترجمه حسن رضایی با تخفیف

معامله گر پرایس اکشن

در واقع لنس بگز به مخاطبان خود آموزش می دهد که چگونه در کمترین قیمت وارد معامله شده و در بیشترین قیمت با سود مناسبی از آن معامله خارج شوند. لنس بگز در کتاب خود مثال های معاملاتی فراوانی آورده است که می تواند به درک بهتر مفاهیم کتاب کمک کند. این مجموعه کتابی ارزشمند برای علاقه مندان بازار سرمایه است که می توانند به کمک آن مهارت های معاملاتی خود را افزایش دهند.

رضا اینانلو

به فعالیت در زمینه تولید محتوا و به خصوص در زمینه کتاب علاقه دارد. سال هاست در مجموعه های مختلف مسئولیت تولید محتوای سایت های بزرگی را بر عهده داشته و اینک با مجموعه آرکان در زمینه فروش کتاب و همچنین در جهت انجام رسالتی بزرگ یعنی افزایش فرهنگ کتاب خوانی فعالیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا